Zaznacz stronę

Kuchnia to pomieszczenie, które aranżujemy z ogromną uwagą. Staramy się by była ona praktyczna, wygodna, ale również przytulna. Bardzo ostrożnie dobieramy wykończenie, poszczególne meble, sprzęty kuchenne oraz dekoracje. Jeszcze bardziej wymagające jest natomiast urządzenie kuchni, gdy w domu mieszkają dzieci. Ich ciekawość mogłaby spowodować, że w kuchni narażone są na niebezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie kuchni i ograniczenie dzieciom dostępu do różnych sprzętów.

Takie sprzęty jak piekarnik czy zmywarka muszą być umieszczone na wysokości około metra. Dzięki temu dzieci nie będą miały do nich dostępu – nie otworzą drzwiczek zmywarki, by wyjąć z niej jakieś ostre przedmioty czy nie będą kręcić pokrętłami od kuchenki. Będzie to również wygodne dla nas – nie trzeba będzie się do tych sprzętów zbytnio schylać.

Odpowiednio muszą być również rozmieszczone szafki oraz szuflady. Chodzi o to, by młodej mamie wygodnie się z nich korzystało, jeżeli trzyma ona na rękach dziecko. Muszą być zatem zamontowane na odpowiedniej wysokości. Jednak równie ważne jest zamontowanie takich mechanizmów, dzięki którym łatwiej będzie się je otwierało, na przykład pod wpływem nacisku. Takie mechanizmy mogą być bardzo zaawansowane – reagują tylko na określone działanie, dzięki czemu dziecko nie będzie w stanie ich otworzyć.

Trzeba również ograniczyć dzieciom dostęp do gniazdek elektrycznych. W tym celu można zakładać na nie specjalne zaślepki lub wybierać kontakty z klapką. A to tylko kilka kwestii. Na pewno musimy przemyśleć jeszcze wiele innych aspektów urządzając naszą kuchnię.