Zaznacz stronę

Toaletki powstały dla wytwornych pań dworu oraz królowych i księżniczek, by przed snem i po obudzeniu mogły zadbać o swoje piękno. Jest to mebel, który powinien znaleźć się w sypialni, a wynika to z jego historii. Dzisiaj toaletki, choć głównie przeznaczone są do wnętrz klasycznych, to bez problemu wiele projektów stworzono na potrzeby wnętrz nowoczesnych. Prócz otrzymania możliwości makijażu, funkcje toaletki są różne.

Skład toaletki

Najważniejszą częścią toaletki wydaje się być lustro, bez niego toaletka byłaby bezużyteczna, jako że jest to mebel służący piękności. Samo lustro musi stać na czymś w rodzaju stołu, najlepiej z szufladami i potrzebne jest rzecz jasna wygodne siedzisko. To trzy podstawowe składniki toaletki, dalej kobieta radzi już sobie sama. Umieszcza się szkatułki z biżuterią, wszelkie kosmetyki i perfumy do makijażu, a nawet peruki, jeśli takowe nosi. Wyposażenie domu w toaletkę wiąże się jednak z dość sporymi kosztami, bowiem dopasowanie odpowiedniej może być drogie, nawet jeśli znajduje się w komplecie mebli stylowych. Nowoczesne toaletki wyglądają inaczej niż te klasyczne – składają się z prostych brył, mają elementy metali, są proste.

Nie tylko wolno stojąca

Choć toaletki kojarzą się głównie z lustrem, stołem i siedziskiem, to stół ten można zastąpić blatem wykonanym z płyty budowlanej, np. pomiędzy dwoma ścianami, czyniąc pomiędzy nimi kobiece królestwo piękności. Mając toaletkę, kobieta przenosi się w okres baroku czy też francuskich kabaretów.