Zaznacz stronę

Osoby żyjące w stylu eko, jak również te pragnące zadbać o swój budżet, często zastanawiają się, jak samodzielnie przygotować domowe środki czystości. Wbrew pozorom produkty te nie wymagają użycia specjalnych składników. Wystarczy zajrzeć na kuchenną półkę

 

Niemal w każdym domu znaleźć można produkty, z których bez problemu przygotuje się ekologiczne środki czystości. Skuteczność działania tych preparatów jest porównywalna z detergentami, dostępnymi w marketach czy sklepach chemicznych. Środki czystości domowej roboty są bardzo łatwe do przygotowania. Produkty te można przechowywać przez kilka miesięcy. Korzystając z domowej spiżarni, bez trudu można przygotować tańsze od sklepowych produktów płyny do mycia podłogi, domowe mleczka do czyszczenia łazienki, proszki do prania, a nawet naturalne detergenty, które bez problemu poradzą sobie z trudnymi do plamami czy zaciekami i osadami. To nowoczesne środki na bazie naturalnych składników.

Domowe środki czystości z tanich składników, dostępnych w każdym sklepie

Konsument decydujący się na gotowe środki czystości, ponosi koszty związane nie tylko z ich produkcją, ale także dystrybucją. Według danych szacunkowych, przeciętna rodzina wydaje miesięcznie na zakup detergentów około 40 do 100 zł. Przeglądając domową spiżarnię i kuchenne półki, można znaleźć tanie zamienniki płynu do naczyń czy też odtłuszczacza. Do ich wykonania potrzebna jest m.in. soda oczyszczona, ocet i sok z cytryny. Wszystkie wyżej wymienione składniki są dostępne w atrakcyjnych cenach. Do stworzenia domowych środków czystości nie ma potrzeby używania bardzo dużej ilości półproduktów. Najtańszy ocet spirytusowy, woda utleniona, spirytus salicylowy, mydło marsylskie, sok z cytryny, boraks czy soda oczyszczona lub kalcynowana, to przepis na wykonanie większości detergentów, używanych do mycia różnego typu powierzchni, w tym blatów roboczych, podłóg, okien czy armatury i ceramiki łazienkowej.

Ekologiczne środki do prania i sprzątania

Domowe środki czystości najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Ekologiczny proszek do prania może zawierać sodę kalcynowaną, boraks, starte mydło marsylskie i kilka kropel olejku eterycznego. Osoby poszukujące przepisu na ekologiczny płyn do płukania tkanin mogą użyć octu, który zmiękcza wodę z dodatkiem olejku eterycznego. Ten ostatni składnik nada ubraniom wspaniałego zapachu. Połączenie octu z olejkiem z drzewa herbacianego i aplikowanie go na powierzchnię przy pomocy spryskiwacza, pozwala skutecznie oczyścić ścianki muszli klozetowej z osadów i nieestetycznych przebarwień. Z kolei domowy spray do mycia szyb i luster, a także powierzchni szklanych, można stworzyć na bazie wody, octu i bezbarwnego denaturatu lub spirytusu salicylowego. Połączenie wyżej wymienionych składników, pozwala na przygotowanie skutecznej mikstury. Tego typu produkt można przechowywać nawet przez 3 tygodnie. Z kolei domowy płyn do mycia podłóg może powstać na bazie antybakteryjnego olejku z drzewa herbacianego i szklanki octu spirytusowego. Tego typu mikstura nie pozostawia nieestetycznych zacieków, szczególnie na ciemnych podłogach.

 

Domowe środki czystości stanowią świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na samodzielnym komponowaniu składu chemicznego, używanych przez siebie preparatów. To także sposób na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, która musiałaby być przeznaczona na zakup drogeryjnych środków.