Zaznacz stronę

Pocenie się jest rzeczą naturalną i nie należy za bardzo się nim martwić, gdyż ma za zadanie wspomagać nasze ciało w różnych, ekstremalnych sytuacjach. Po pierwsze, pozwala na uwalnianie toksyn przez skórne receptory, tak aby możliwe było lepszej jakości życie, a woda w naszym organizmie była nieco czyściejsza. Pocenie się, to także wydalanie soli, to dlatego spocona skóra ma lekko słony smak.

Brzydki zapach
Pot ma to do siebie, że można się z jego powodu czuć dość nieświeżo, a to właśnie przez te wszystkie zbędne toksyny, które są wydalane wraz z potem. Wala z potem bywa dość nieskomplikowana jeśli odpowiednio do niej podejdzie, a także dobrze zidentyfikuje przyczynę samego stanu rzeczy.

Przegrzewania się organizmu
Jedną z przyczyn może być zbyt grube ubranie się, zawłaszcza jeśli nagle zrobi się dość ciepło, znacznie cieplej niż miało być, wtedy pomocne może być zdjęcie nadmiaru ubrań, a w efekcie obniżenie temperatury ciała i przywrócenie równowagi. Uwaga jednak na zbyt drastyczną zmianę temperatur, kiedy już jesteśmy dość spoceni, bo to może skutkować przeziębieniem.

Stres, albo egzamin
Sytuacje wywołujące silne emocje, takie jak stres, albo czekanie w kolejce przed egzaminem, to tylko niektóre powody dla których można zacząć się nadmiernie pocić, to normalna reakcja naszego ciała na ekstremalne warunki, dobrze jest spróbować się uspokoić, a to pomoże wyrównać, przynajmniej trochę temperaturę ciała i w efekcie zmniejszy stopień spocenia.

Odpowiednie mycie się
Wydawać by się mogło to oczywiste, ale takim nie jest. Odpowiednie mycie się jest niezwykle ważne, bo używanie zbyt gorącej wody może skutkować nie tylko poparzeniami, ale nawet jeśli lubimy dość ciepłą wodę, a także w nadmiarze w niej przebywamy, po wyjściu z kąpieli może to spowodować pocenie się. Podobnie jak zmęczenie po pływaniu na przykład w basenie.

Dezodoranty
Takie chroniące przed poceniem są dobre, ale odpowiednio dobrane i stosowane. Blokery pocenia mogą być szkodliwe, nie tylko z tego powodu, że są w dużej części chemiczne, ale także mało kto wie, że zablokowanie możliwości pocenia się, może spowodować nadmierne pocenie się w innych częściach ciała, bo nagromadzony pot, tak czy siak musi jakoś wydostać się na zewnątrz.