Zaznacz stronę

Stopy narażone są na różne otarcie, ale także na szkodliwe grzyby, które można napotkać niemal wszędzie. Bywają one pod prysznicem, ale także w basenie, czy na plaży. Latem jednak jest na tyle ciepło, że wolimy chodzić w klapkach, niż męczyć się i przegrzewać w innego rodzaju obuwiu. Nie ma sensu zakładanie skarpet, bo skóra stóp także chce trochę powietrza. Jednak chodzenie boso zwiększa ryzyko zachorowań na grzybicę stóp oraz inne, równie nieprzyjemnie, groźne i źle gojące się schorzenia.

Co można zrobić?
Po każdej wycieczce, dobrze jest dokładnie umyć stopy osobistym mydłem, nie pożyczanym od nikogo, albo z butelki z dozownikiem. W aptece można się zaopatrzyć w spray przeciw grzybicy stóp, taki ochronny, warto więc każdego dnia z niego korzystać, aby uniknąć niepotrzebnych przypadłości.

Równie ważne kremowanie
Latem z powodu ciepła, ale także suchego powietrza, szkodliwe może być samo już tylko przesuszanie się skory. Dotyczy ono także skóry na stopach, po każdym myciu warto więc kremować swoje stopy. Przydać się mogą także białe, bawełniane skarpetki, takie nawet dość cienkie. Chodzi o to, żeby krem mógł bardziej wniknąć w skórę stóp, a nawet latem poranki bywają chłodne, więc może to pomóc także nie zmarznąć pod namiotem, w kempingu, czy domku letniskowym.

Malowanie paznokci u stóp
Niektórym może się ono wydawać niemodne, albo niepraktyczne, czy jako zawracanie głowy. Chodzi jednak nie tylko o ładniejszy wygląd stopy w klapkach, ale także o to, żeby nieco zabezpieczyć własne paznokcie przed ewentualnymi szkodliwymi bakteriami. Warto dbać o paznokcie u stóp, podobnie jak dłoni, ale nie należy nadmiernie wycinać skórek, zwłaszcza latem, można je trochę odepchnąć, najgorzej jeśli zdarzają się przy tym zabiegu małe ranki, te mogą nie tylko nieprzyjemnie szczypać, ale także stanowić doskonałe „wrota” dla drobnoustrojów, powodujących grzybicę. Warto więc wtedy, w przypadku ranki, stosować plaster i często go zmieniać. Wkładki żelowe mogą się także przydać na czas wakacji, warto zaopatrzyć się także w plastry na odciski, czasem powstają one nawet w wygodnych butach, od długich tras wycieczkowych, albo nadmiernego gorąca.